Bölüm Hakkında

Yazılım Mühendisliği Bölümü


ERÜ bünyesinde 2021 yılında kurulan Yazılım Mühendisliği Bölümü, ilk öğrencilerini 2022 yılında kabul etmiştir. Mezunlar, 5 yıllık lisans eğitiminin sonunda "Yazılım Mühendisi" unvanını alacaklardır. İlk yıl İngilizce hazırlık sınıfını, kalan 4 yıl ise yazılım mühendisliği eğitimini kapsamaktadır. Her yıl eğitim için 40 öğrenci kabul edilecektir. Yazılım mühendisliği bölümünde halihazırda 1 profesör 4 doktor öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi bulunmakta olup, bilgisayar mühendisliği bölümü akademik kadrosundan 10'dan fazla isim de bölümümüzde dersler vereceklerdir. Kısa bir süre içerisinde bölümdeki akademik personel sayısının kademeli olarak artırılması planlanmaktadır.

ERU yazılım mühendisliği bölümü, öğrencilerini uluslararası ortamlarda ve küresel rekabet koşullarında çalışmaya hazır bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için gerekli olan yazılım araçlarını kullanma konusundaki temel mühendislik bilgisi, yöntemleri ve deneyimi öğrencilerimize uygulamalı olarak verilmektedir. Buradaki amacımız, tam yazılım mühendisliği niteliklerine sahip mezun öğrencilere sahip olabilmektir.

Öğretim dili %100 İngilizce olup, mezunlarımızın hem Türkçeyi hem de İngilizceyi akıcı ve rahat bir şekilde kullanabilmelerine büyük önem veriyoruz. Mühendisler genellikle işin teknik kısmına odaklanırlar. Ancak gerçek hayat; sosyal aktiviteyi, girişimciliği, özgüveni ve iletişim becerilerini daha fazla ödüllendirir. Bu nedenle eğitim müfredatını kariyer planlama, sosyal etkinlikler, topluluk önünde konuşma, akademik yazma, girişimcilik, liderlik ve iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik derslerle destekliyoruz.

Yazılım Mühendisliği Bölümü olarak öğrencilerimizin yurt dışı deneyimi kazanmalarını önemsiyor, bu nedenle tüm öğrencilerimizi Erasmus+ programı kapsamında en az 6 ay yurt dışında eğitim almaya teşvik ediyoruz. Bu nedenle, bölümün halihazırda bazı Erasmus+ değişim anlaşmaları bulunmaktadır. 21 üniversite ile anlaşmalar tamamlanmış olup, 5 üniversite ile anlaşmaların imzalanma süreci devam etmektedir. Şu anda bazı üniversitelerle iletişim halindeyiz ve Avrupa genelinde 30 farklı üniversite ile anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz.

Yazılım mühendisliği bölümü, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin mevcut laboratuvar olanaklarından yararlanmaktadır. Böylece öğrenciler teorik bilgilerini pratiğe dökebilir ve pratik yeteneklerini geliştirebilirler.