Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Küreselleşme ile beraber gelişen iletişim ve ulaşım olanakları sayesinde farklı coğrafi noktalara ve kültürlere erişim kolaylaşmıştır. Dünya genelinde teknoloji ve kültürel etkileşim, ortak gereksinimleri ve bu gereksinimler dünya genelinde geçerliliği olan yeni meslek dallarını doğurmuştur. Yazılım mühendisliği küresel ölçekte çalışma olanakları sunan ve yurtdışında daha çok aranan bir meslek dalıdır. Çeşitli araştırmalara göre teknoloji alanında geleceğin meslekleri arasında uluslararası ölçekte en çok yazılım mühendisliği ile ilgili iş ilanları duyurulmaktadır.

“US News 100 best jobs 2023”  araştırmasına göre en iyi meslek konumunda yazılım mühendisliği olup en iyi 10 meslekten 4 ü yazılım mühendisliği alanındadır. 

“Glassdoor”  araştırmasına göre Amerika’da en çok talep edilen en iyi 10 meslek tanımının 7 tanesi yazılım mühendisliği kapsamındadır.

“Linkedin” araştırmasına göre pandemi döneminde dahi en çok talep edilen birinci sıradaki meslek grubu yazılım mühendisliğidir. Bu araştırmaya göre pandemi döneminde en çok talep edilen 10 meslek grubundan 4 tanesi teknoloji ile ilgilidir ve bunlardan 3 tanesi yine yazılım mühendisliği kapsamındadır.

Yazılım mühendisliği konusunda artan talep nedeniyle üniversitemiz bünyesinde 2021 yılında yazılım mühendisliği bölümü açılmıştır. ERÜ yazılım mühendisliği bölümü 2022 yılında 40 öğrenci alarak eğitim öğretime başlamıştır ERÜ yazılım mühendisliği bölümü öğrencilerini uluslararası çevrede ve küresel rekabet koşullarında çalışmaya hazırlıklı bireyler olarak yetiştirmeyi hedefler. Bunun için gerekli olan temel mühendislik bilgileri, yöntemleri ve yazılım araç gereçlerine ait kullanım deneyimi öğrencilerimize uygulamalı olarak kazandırılır. Böylece yazılım mühendisliği dalında uluslararası ölçekte aranan niteliklerde teknik donanıma ve yazılım deneyimine sahip öğrenciler mezun etmeyi arzu ediyoruz.

Bölümün dili %100 İngilizcedir, mezunlarımızın hem Türkçeyi hem de İngilizceyi akıcı ve rahat biçimde kullanabiliyor olmasını çok önemsiyoruz. Mühendisler genellikle işin teknik kısmına odaklanırlar. Fakat gerçek hayat sosyal etkinliği, girişimciliği, özgüveni ve iletişim becerilerini daha çok ödüllendirir. Bu nedenle eğitim müfredatını kariyer planlama, sosyal etkinlikler, topluluk önünde konuşma becerisi, akademik yazma becerisi, girişimcilik, liderlik ve iletişim becerisini geliştirmeye yönelik derslerle destekliyoruz.

Sevgili gençler, Erciyes Üniversitesi Türkiye'nin ilk 10 araştırma üniversitelerinden biri olmakla beraber dünya genelinde üniversiteleri derecelendiren çeşitli değerlendirme kriterlerine göre birçok alanda öne çıkan üretken bir üniversitedir. Rekabetçi ve araştırmacı Erciyes Üniversitesini ve hem günümüzün hem de geleceğin mesleği yazılım mühendisliği bölümünü tercih etmenizi temenni ediyor, sizlere başarılar diliyoruz.


                                                                                                          Prof. Dr. Celal ÖZTÜRK