Aday Öğrenci

Aday Öğrenci  


    Türkiye'de eğitim veren birçok üniversitenin sunduğu yazılım mühendisliği programları, gençlerin ilgisini çeken ve gelecekte başarılı bir kariyere kapı aralayan önemli seçenekler arasında yer almaktadır. Ancak üniversite tercih edecek öğrencilerin birçoğu üniversiteleri yalnızca geçmiş dönem taban puanlarına göre veya üniversitenin bulunduğu kentin büyüklüğüne ve coğrafi konuma göre değerlendirme yaparak tercih işlemlerini gerçekleştirmektedir. Oysa üniversite tercihlerinde aşağıda belirtilen hususların dikkate alınması çeşitli kaynaklarca tavsiye edilmektedir. 

    a. Bölümün akademik kadrosunun geniş ve güçlü olması

    b. Üniversite yaşantısı ve sunulan olanaklardan öğrencilerin memnuniyet düzeyi

    c. Bölümün uluslararası denklik sertifikasyonlarına uyumlu olması

    d. Öğrenci kulüplerinin canlı ve sayılarının çok olması

    e. Kentin ulaşım, konaklama ve sosyal yaşam olanakları

     f. Üniversitenin uluslararası akademik başarı performansı


    ERÜ Yazılım mühendisliğini ve alternatif olarak düşündüğünüz diğer seçenekleri değerlendirirken yukarıda verilen ölçütlerin tümüne bakarak bir karşılaştırma yapmanızı önermekteyiz. Aşağıda ERÜ Yazılım Mühendisliği Bölümünün bu ölçütler üzerinden kısa bir değerlendirilmesine göz atabilirsiniz.


a.     Yeni kurulmuş olan bir bölüm olarak akademik kadromuzu zamanla daha da genişletmeyi planlıyoruz. 1 Profesör 4 Doktor Öğretim Üyesi ve 2 Araştırma görevlisi bulunan bölümümüzde ayrıca ERÜ Bilgisayar Mühendisliği akademik kadro ve olanaklarından da faydalanmaktayız.


b.     Öğrenci memnuniyet anketi: UNIAR adı verilen bağımsız bir araştırma grubu tarafından Türkiye genelinde üniversite öğrencileri üzerinde memnuniyet anketi düzenlenmektedir. Bu anketlerde ERÜ devlet üniversiteleri arasında 2022 yılında 9. sırada, 2023 yılında ise devlet-vakıf üniversiteleri genel sıralamada 15. sırada ve devlet üniversiteleri içerisinde 6. sırada yer almaktadır. Anket detaylarına buradan erişebilirsiniz (Kaynak: UNIAR anketi 2023 https://www.uniar.net/tuma).


Araştırma Üniversitesi:   ERÜ'nün bir araştırma üniversitesi olması nedeniyle proje ve patent fikirlerinde öğrencilerine ve akademik kadrosuna yerleşik kurumsal alt yapısıyla destek veren özelleşmiş birimleri bulunmaktadır. Öğrencilere araştırma yapma ve proje geliştirme şansı sunan üniversiteler, öğrencilerin alanlarında uzmanlaşmalarına ve kendilerini geliştirmelerine olanak tanır. Üniversitemizde birçok disiplinler arası araştırmanın da yürütüldüğü: Yapay Zeka ve Büyük Veri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi başlıca olmak üzere 42 araştırma merkezi bulunmaktadır.


Sosyal ve Kültürel İmkanlar:  Zengin sosyal etkinlikler ve kültürel imkanlar sunan üniversiteler, öğrencilerin kişisel gelişimini destekler ve üniversite yaşamını renklendirir. Üniversitemiz Kampus alanı içerisinde spor salonları, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu 4 adet açık tenis kortu, 4 adet açık basketbol ve voleybol sahası ile 1 adet mini futbol sahası bulunmaktadır. Kış sezonu boyunca Erciyes Kayak Merkezi' ne hafta sonlarında, otobüs seferleri düzenlenerek öğrencilerimizin bu merkezden yararlanmaları da sağlanmaktadır. Ayrıca üniversitemiz yanı başında bulunan Erciyes Kültür Merkezi yıl boyunca birçok etkinlik ve konsere ev sahipliği yapmaktadır.


c.     ERÜ yazılım mühendisliği bölümü MÜDEK uluslararası denklik sertifikasyonu için gerekli hazırlıkları sürdürmektedir. ERÜ mühendislik fakülte bünyesinde daha önce açılmış olan birçok bölümün halihazırda MÜDEK denklik sertifikasyonu bulunmaktadır.


d.     Öğrenci Kulüpleri:  Çeşitli öğrenci kulüpleri ve etkinlikleri olan üniversiteler, öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik etkileşim ve katılım sağlayarak sosyal ağlarını güçlendirir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan sosyal ve kültürel öğrenci kulüplerinin dışında otonom araç, elektrikli araç, tarımsal araçlar, dron, roket, model uçak, yapay zeka projeleri gibi disiplinler arası projeler yürüten bir çok öğrenci topluluğu ve kulübü de bulunmaktadır. Pandemi, deprem felaketi vb. sebeplerle canlılığını yitiren bazı sportif kulüplerin (dağcılık, kayak, yamaç paraşütü vb.) öğrencilerin örgün eğitime gelmesiyle birlikte yeniden canlanacağını umuyoruz.


e.     Kayseri’de tramvay ve şehir içi otobüslerle ERÜ kampüsüne kentin her noktasından rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kampüse yakın olan çok sayıda kız ve erkek devlet öğrenci yurtlarında barınabilirsiniz. Genel olarak kentimiz bir sanayi ve ticaret kentidir, bunun yanı sıra 2 milyona yaklaşan nüfusu ile ve dört ayrı üniversitesiyle önemli oranda genç veya beyaz yaka çalışan nüfusu içerisinde barındırır. “Kayseri” ve “etkinlik” anahtar kelimelerinde internete yazarak kentimizde düzenlenecek olan konser, gösteri, tiyatro vb. etkinliklere önceden göz atabilirsiniz.


f.      ERÜ’nün URAP üniversiteler arası başarı sıralamasında son 5 yıllık dökümüne göz atabilirsiniz. Araştırdığınız üniversiteyi tek bir yıl üzerinden değil istikrarlı olarak sergileyebildiği birkaç yıllık performans üzerinden incelemelisiniz.


(Kaynak: https://newtr.urapcenter.org/ )


URAP değerlemesinin yansıra uluslararası başka kaynaklardan (TIMES ve QS) elde edilen ve buna göre ağırlıklandırılmış bir başka üniversiteler arası başarı sıralaması aşağıda yer almaktadır. Akademiklink tarafından hazırlanan bu sıralamada öğrenci memnuniyet araştırması (UNIAR) anketi de dikkate alınmıştır. 


(Kaynak: https://akademiklink.net/akademiklink-universite-siralamasi/)


Bölümümüzle ilgili bilgi almak için tercih dönemi akademisyenlerimizi ziyaret edebilir, telefonla arayabilir veya aşağıda belirtile adresten eposta gönderebilirsiniz:

ym@erciyes.edu.tr

Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 38039, Talas / KAYSERİ

İletişim adreslerinden ve web sayfanızdan bizlere ulaşabilirsiniz.