Şehir Tanıtımı

Bu şehir, Asur, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok kültürel mirasın sergilendiği uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Şehir merkezinde Selçuklu döneminden çok sayıda anıt ve cami, Roma döneminden kale binaları, el sanatları ve sanat eserlerinin sergilendiği birçok tarihi müze ve Orta çağdan, MÖ 3000'e kadar uzanan antik yerleşim yerlerine ait tarihi eserleri görebilirsiniz.

Kentin toplam nüfusu nüfus yaklaşık 2 milyondur. Burada karasal iklim vardır, bu nedenle yazları çok sıcak ve kışları çok soğuk olan genellikle kuru bir iklim yaşanır. Kent, turistik mirasına rağmen bir eğlence şehri değildir. Kış mevsiminde AVM’ler dışında kalan geleneksel esnaf çarşısında sokakların çoğu akşamın erken saatlerinde kapanabilir. Kayseri, ağırlıklı olarak işçi, çalışan ve öğrenci nüfusun yaşadığı bir sanayi şehridir. Burası öğrencilere güvenli ve huzurlu bir kent yaşamı sunar. 


Kayseri hakkında detaylı bilgiye Wikipedia-Kayseri adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Kayseri sizlere tarihi doku içerisinde yaşamayı sunar. Bazı mekanlar tarihin kapılarını size açar.  • Kayseri, tarihi eserleriyle sizlere eski medeniyetleri hissetme imkanı sunar. Bu toprağın öteden beri sanata nedenli düşkün olduğunu gösterir.
Kültürel miraslarla ilgilenmiyorsanız şehrin genel özellikleri size biraz sıkıcı gelebilir. Siz de öyle düşünüyor ve biraz sıra dışı etkinlik arıyorsanız, bu şehrin size sunabileceği bazı seçeneklere bir göz atabilirsiniz. Lütfen aşağıda verilen videoları kontrol ediniz.


  • Ölü bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı'na gidebilir ve karda kayak aktiviteleri yapabilirsiniz. Kayak merkezi, üniversite kampüsüne sadece 25 km uzaklıktadır.


  • Alidağı Dağı'ndan yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Üniversite kampüsüne sadece 10 kilometre uzaklıktadır ve atlama noktasına araba ile ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürmektedir.
  • Yamaç paraşütü yapmak, dağlarda kayak yapmak gibi yüksek rakımlı spor aktivitelerinden hoşlanmıyorsanız, Zamantı Nehri'nde kano ve rafting yapmak da sizin için bir başka seçenek olabilir.
  • Sıra dışı jeolojik baca oluşumları ile muhteşem bir yer olan Kapadokya gezisi yapabilirsiniz. Bu bacalar masal sahnelerine benziyor. Burası şehir merkezine sadece 65 kilometre uzaklıkta ve oraya ulaşmak bir saatten az sürüyor.
  • Doğayı ve fotoğrafçılığı seviyorsanız, Kapadokya'nın yanı sıra Sultan Sazlığı sizin için ilginç bir yer olacaktır. Sultan Sazlığı'nda birbirinden farklı kuş türlerinin, Hörmetçi Köyü'nde ise yabani atların fotoğraflarını yakalayabilirsiniz.
Bazılarınız adrenalin seviyelerini sabit tutmak ve rahatlatıcı ve serin aktiviteler yapmak isteyebilir. Bunlar için üniversite kampüsünde yarı olimpik ve ısıtmalı yüzme havuzumuz var ve şehir merkezi çevresinde bir çok kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitemizin çeşitli spor tesislerini kullanabilirsiniz. Bu faaliyetler hakkında daha fazla bilgi için yerel turistik organizasyonlar ve firmalar ile iletişime geçmelisiniz.  • Kayseri kent seçeneklerine ek olarak, yabancı uyruklu öğrencilerimiz Türkiye'de birçok farklı turistik yeri ziyaret etmenin keyfini çıkarabilirler. Turkuaz sahillerimizi ve kumsallarımızı görebilir, Antik Likya Yolu'nda seyir yapabilir, Pamukkale'ye seyahat edebilir veya İstanbul gezisi yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve seçenek için lütfen aşağıda verilen bağlantıları ve videoları kontrol ediniz.