Bölümümüz Alanında Dünyadan Son Gelişmeler
Bölümümüz Alanında Dünyadan Son Gelişmeler

Bölümümüz alanında gerçekleşen seçilmiş son gelişmelere göre: 

  1. Mercedez-Benz hayatımızda giderek daha çok yer alan ChatGPT’yi araçlarına entegre etmeye başladı.
  2. Google Metinden Resime (Text-to-Image Generation) görüntü oluşturabilen StyleDrop’u açıkladı.
  3. Telefonlarımızdaki biyometrik güvenliklerin kaba kuvvet saldırıları ile aşılabildiği açıklandı.
1-    ChatGPT bir süredir hayatımızın bir çok alanında ve artık araçlarımızın da içinde. Lüks otomobil markası Mercedes-Benz, yalnızca ABD'ye özel yeni bir beta programının parçası olarak MBUX sesli asistanını ChatGPT ile donatıyor. Sistem , beta versiyona katılacak katılımcıların araçlarında sürücülerin yerleşik yapay zeka ile daha dinamik konuşmalar yapmasına olanak tanıyacak.


2-    Google metinden resime dönüşüm yapabilen yapay zekası StyleDrop'u, arXiv ön baskı sürecindeki 1 Haziran tarihli bir makalede açıkladı. Makaleye göre kullanıcıların oluşturulan çıktıya dahil etmek istedikleri nesneleri tanımlamalarına ve nesneler üzerinde sanatsal stilleri belirlemelerine olanak tanır. Google, "StyleDrop: Text-to-Image Generation" adlı raporunda "Önerilen yöntem son derece çok yönlü ve renk şemaları, gölgeleme, tasarım desenleri ve yerel ve küresel efektler gibi kullanıcı tarafından sağlanan stillerin nüanslarını ve ayrıntılarını yakalar" dedi.


3-    Çinli araştırmacılar, kaba kuvvet saldırısı düzenleyerek akıllı telefonlardaki parmak izi kimlik doğrulama korumalarını başarıyla atladıklarını iletiyorlar.

Başarısız parmak izi eşleştirme girişimlerinin sayısını sınırlamak için tasarlanmış bir özellik olan Eşleştirme-Sonrasında Başarısız İptal (CAMF) özelliği, araştırmacıların CAMF korumasını devre dışı bırakan bir hata enjekte etmesine olanak tanıyan bir kusura sahip. Bu sayede araştırmacılar çok sayıda parmak izi verisi ile kaba kuvvet saldırısı düzenleyebilmişler.

Araştırmacılar test edilen tüm Android cihazlarda ve bir HarmonyOS cihazında izinsiz girişlere izin veren en az bir kusur bulunduğunu belirtiyor. 


Kaynaklar ve orjinal haberler:

1* techradar    

2* techxplore     

3* techxplore 


13 Haziran 2023 Salı
Toplam 0 görüntüleme